Kraje europejskie, które reprezentują najlepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym na świecie

Kraje europejskie, które reprezentują najlepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym na świecie

27
maj
2024
Steen Uno
Tylko Nowa Zelandia i Australia mogą równać się z różnymi krajami Europy Zachodniej, jeśli chodzi o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników.
27
maj
2024
Steen Uno




Kraje skandynawskie, Włochy, Francja i Hiszpania wyróżniają się zdolnością do utrzymania jednej z najzdrowszych, najbardziej harmonijnych równowag między pracą a życiem prywatnym na świecie.

Według niedawnego raportu OECD, Włochy znajdują się na czele rankingu, po nich są Dania, Norwegia i Hiszpania, jeśli chodzi o priorytetowanie właściwej równowagi między pracą a czasem wolnym wśród pracowników firm.

Firma HR i rekrutacyjna Remote uznała Nową Zelandię za lidera w swoim Globalnym Indeksie Równowagi Pracy-Życia, wyprzedzając Hiszpanię, Francję, Australię i Danię.

Indeks ten uwzględnia takie czynniki, jak urlop wypoczynkowy, minimalny procent wynagrodzenia za czas choroby oraz czas trwania płatnego urlopu macierzyńskiego. Dane OECD dotyczące równowagi między pracą a życiem analizują, ile godzin pracują pracownicy i ile czasu poświęcają na wypoczynek i opiekę osobistą wśród 22 krajów członkowskich.

 


Więcej czasu wolnego

Najwyżej oceniana przez Remote Nowa Zelandia oferuje swoim pracownikom 26 płatnych tygodni urlopu macierzyńskiego, stosunkowo wysoką płacę minimalną, 32 dni urlopu wypoczynkowego i minimalne 80% wynagrodzenia za czas choroby.

"Podejście kulturowe Nowej Zelandii do równowagi między pracą a życiem jest trudne do pobicia. Najwyższym priorytetem ludzi są tam rodzina, dobrostan, rekreacja i podróże. Cenią swój czas jako najcenniejszy," stwierdza Remote.

 



"
Podejście kulturowe Nowej Zelandii do równowagi między pracą a życiem jest trudne do 
pobicia. Najwyższymi priorytetami ludzi są rodzina, dobrostan, rekreacja i podróże. Cenią 
swój czas jako najcenniejszy," stwierdza Remote.                                    Zdjęcia: iStock

 

Czołowy kraj OECD, Włochy, ma pracowników na pełny etat, którzy spędzają 69% swojego dnia, 16½ godziny, na opiece osobistej i działaniach rekreacyjnych - to o 1½ godziny więcej niż średnia OECD, co czyni Włochy krajem OECD z największą ilością czasu wolnego.

"Wicelider, Dania, ma wysoką stawkę podatkową, która przyczynia się do silnego społeczeństwa opiekuńczego z dostępem do bezpłatnej edukacji i opieki zdrowotnej. Pracownicy korzystają z 36 dni urlopu wypoczynkowego, 100% wynagrodzenia za czas choroby i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Podobnie jak Norwegia, Dania jest uważana za najbardziej przyjazny kraj dla osób LGBTQ+ w Europie," wskazuje Remote.

 

Przed wymaganiami dotyczącymi wynagrodzenia

Według badań różnych organizacji nad równowagą pomiędzy pracą a życiem, 10% pracowników w krajach OECD pracuje ponad 50 godzin tygodniowo. Mężczyźni stanowią 14%, podczas gdy kobiety - 6%.

Meksyk ma najwyższy procent pracowników, 27%, którzy pracują znacząco najwięcej płatnych godzin tygodniowo. Za nim plasują się Turcja z prawie 25% i Kolumbia z 24%.


 



Szczególnie młode pokolenia na rynku pracy cenią sobie równowagę między pracą a życiem 
prywatnym, priorytetyzując elastyczność, opcje pracy hybrydowej i dobrostan psychiczny 
ponad wymagania wynagrodzeniowe i świadczenia dodatkowe.                           

 

Najnowsze badania międzynarodowe wskazują, że poszukujący pracy priorytetyzują równowagę między pracą a życiem nad wynagrodzeniem i świadczeniami, z 65% respondentów w Anglii i 63% w USA preferujących równowagę między pracą a życiem nad wyższymi zarobkami.

Szczególnie młodsze pokolenia na rynku pracy, takie jak millenialsi i pokolenie Z, wydają się cenić równowagę między pracą a życiem prywatnym, priorytetyzując elastyczne opcje pracy hybrydowej i dobrostan psychiczny w swoim przyszłym miejscu pracy.

 


USA na 53. miejscu

Z Finlandią, Danią, Szwajcarią, Holandią i Szwecją uważanymi za jedne z najbardziej zadowolonych narodów na świecie, Europa wydaje się być najszczęśliwszym kontynentem.

Stany Zjednoczone, często krytykowane za brak przyjazności dla pracowników, są klasyfikowane na 53. miejscu przez indeks Remote, głównie z powodu braku ustawowego urlopu rocznego i wynagrodzenia za czas choroby oraz braku powszechnego systemu opieki zdrowotnej. ●

 

 

Czytaj więcej:
Remote.com: Global life-work balance index
Bbc.com: Five countries with the best work-life balance

Oecdbetterlifeindex.org: Work-life balance in detail by country
Linkedin.com/pulse: 10 tips to create work-life balance

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice