Po blokadach spowodowanych przez COVID-19 wiele firm poczuło się uwięzionych w próżni, w której nie odważyły się zamknąć ani przekształcić swoich pustych powierzchni biurowych, mimo że kilku ich pracowników nadal pracowało z domu na zmiany.
Dziś udało im się bardziej skoncentrować na całości swoich środowisk pracy i potrzebach, które należy spełnić, aby ich pracownicy uznali ponowne wejście do ich fizycznych przestrzeni biurowych za sensowne, satysfakcjonujące, a nawet atrakcyjne.
W przypadku poszczególnych firm chodzi o znalezienie i stworzenie tych inspirujących projektów i kreatywnych przestrzeni roboczych, które zachęcą pracowników hybrydowych do dojeżdżania do swojej społeczności biurowej w celu wykonywania codziennych zadań zamiast pracy w domu.
Globalni projektanci wnętrz są zajęci przekształcaniem firmowych przestrzeni biurowych w elastyczne środowiska, które obejmują nowe hybrydowe przepływy pracy pracowników, które dokonały przekonującego przełomu podczas pandemii i światowych blokad.
„Przede wszystkim firmy muszą zdać sobie sprawę, że ich nowocześnie zaprojektowane przestrzenie biurowe nie są podobne – często nawet odległe – od środowisk pracy opartych na aktywności.
Nasze hybrydowe życie zawodowe jest najlepiej wspierane przez dobrze zaprojektowane środowisko pracy oparte na aktywności, generujące współpracę, spójność i immersję. Muszą być odpowiednie przestrzenie i udogodnienia do uprawiania różnych sposobów pracy” – podkreśla Lene Becker, założycielka i dyrektor generalny duńskiej firmy LAIKA Space Design.
Hybrydowe życie zawodowe jest najlepiej wspierane i rozwija się w dobrze zaprojektowanym, opartym na aktywności środowisku pracy, które zapewnia przestrzeń do współpracy i immersji. Photos: LAIKA Space Design |
Niedawno napisała i opublikowała książkę ‘Hybrydowe życie zawodowe’, która koncentruje się na nowych elastycznych i zindywidualizowanych przepływach pracy na światowych rynkach pracy.
Książka sugeruje między innymi, że firmy patrzą na swoje miejsca pracy przenikliwym, krytycznym okiem i poddają wspólne środowisko biurowe tak zwanemu „testowi hotelowemu”.
„Kiedy sen w pokoju hotelowym jest gorszy od tego, który miałbyś w swoim łóżku w domu, możesz zadać sobie pytanie, dlaczego chciałeś tam zostać. To samo dotyczy pracowników, którzy w czasie pandemii uznali pracę w domu za najbardziej wydajną i wygodną.
A jeśli Wi-Fi jest gorsze w biurze, miejsca pracy są zaniedbane, a kawa jest rzadsza, to po co tam jeździć? Po co pracownik miałby tracić czas i pieniądze na dojazdy do miejsca, gdzie przestrzeń do zadań biurowych jest gorsza niż w domu? - pyta Lene Becker.
„Jeśli Wi-Fi w biurze jest gorsze, miejsca pracy odrapane, a kawa rzadsza, to dlaczego tam jechać…?” CEO w duńskim LAIKA Space Design, Lene Becker, pyta w swojej nowej książce ‘Hybrydowe życie zawodowe’. |
Test hotelowy może pomóc pracodawcom w zrozumieniu nowych norm i reguł gry w zmienionym hybrydowym życiu zawodowym pracowników i skupić się na działaniach, które mogą zapewnić im lepsze wrażenia z ich biura jako atrakcyjnej alternatywy dla pracy z domu.
To doświadczenie może obejmować wszystko, od inspirujących i przytulnych miejsc po nieformalną współpracę i interakcje społeczne ze współpracownikami, zaprojektowane ciche strefy do indywidualnej pracy oraz wyjątkowo dobry lunch w formie bufetu i kawę.
Przestrzenie domowe, dostęp do inspirujących udogodnień, możliwości spotkań, przestrzenie do skupienia czy cyfrowych spotkań, do atrakcyjnego, budującego tożsamość wystroju wnętrz z roślinami, atmosferą, wspólnymi zajęciami, ekstra dobrą kawą itp.” – wylicza duński specjalista od projektowania miejsc pracy.
LAIKA Space Design stworzyła hiperkreatywne, angażujące, oparte na aktywności środowisko pracy w starym budynku dawnej fabryki w Kopenhadze, wyposażonym w inspirujące stanowiska pracy i strefy wszystkich typów i kategorii.
W „Umysłowe poniedziałki” pracownicy biurowi spotykają się na 15 minut po obiedzie na medytacji, w "Spacerowe wtorki" idą na obiadowy spacer z kanapkami, a w środy mają 15 minutowe ćwiczenia fizyczne. W co drugi czwartek wszyscy pracownicy częstowani są winem i grami, często połączonymi ze spotkaniem w studio.
LAIKA Space Design postawiła na hiper-kreatywne, wciągające, oparte na aktywności środowisko pracy w dawnym budynku fabrycznym ze stanowiskami pracy i strefami wszystkich typów i kategorii. |
„Stworzyliśmy przestrzenie do współpracy i immersji oraz „biuro domowe” w usłudze Teams. Moich 40 współpracowników może swobodnie pracować z domu do dwóch dni w tygodniu w porozumieniu z kierownikiem działu.
Nowe hybrydowe życie zawodowe daje nam doskonałą okazję do osiągnięcia większej elastyczności i równowagi oraz ponownego przemyślenia naszego miejsca pracy i rozwoju pracownika.
Stanowi otwarte okno na odnowienie kultury organizacyjnej i znaczenia miejsca pracy, aby osiągnąć to, co może być najlepszym życiem zawodowym wszechczasów” – podsumowuje Lene Becker ●
Czytaj więcej:
Laika-rumdesign.dk: Because space matters
Forbes.com: How to design hybrid workspaces that really work
Coworker.com: How to optimize your hybrid workplace for 2023
Entrepreneur.com: How to create a hybrid work environment that works for all generations