Wyobraźcie sobie maksymalnie komfortowe miejsce pracy, gdzie kazdy człowiek spędza swój czas, rozwiazując absolutnie mozliwe dla niego zadania.Miłe relacje z zespołem, uczciwe nastawienie szefów i dobra estetyczna atmosfera. Wygląda świetnie, prawda?Wiele firm już wyznaczyła sobie jakocel, właśnie takie środowisko pracy.Badanie nad tym pytaniem zaczeły się od niedawna, ale zastosowanie technik poprawy atmosfery w biurze miało nieoczekiwanie dobry wpływ na polepszenie pracy personelu.
Dobra atmosfera w pracy na efektywność
Atmosfera w pracy ma duży wpływ na efektywność pracowników. O wiele łatwiej zaangażować się w swoje obowiązki, kiedy podchodzimy do wszystkiego pozytywnie. Takie podejście jest jednak utrudnione, kiedy w miejscu pracy są jakieś zgrzyty, niewyjaśnione sprawy, zawiść. Wszystko powoduje stres, który może niektórych ludzi nawet paraliżować. Trudno więc mówić w takiej sytuacji o stuprocentowym skupieniu i zaangażowaniu.
Spędzamy w pracy ogromną część swojego życia – nieważne, czy jesteśmy pracownikiem, czy kierujemy biznesem. Dlatego też ważne jest, aby ten element codzienności również kojarzyłsię nam z czymś dobrym, przyjemnym, czymś, co daje satysfakcję i radość. Bez dobrej atmosfery wśród ludzi nic z tego nie będzie.
Jeżeli w miejscu pracy jest po prostu miło, to od razu widać w wynikach firmy. Czas, przez który zatrudnione osoby wykonują swoje zadania, jest znacznie lepiej wykorzystywany. Stresy w pracy odchodzą w zapomnienie. Poza tym informacje o dobrej atmosferze wpłyną również na wizerunek firmy na rynku pracy.
Oto kilka tajemnic wspomagającej atmosfery:
· Postawy z boku innych w taki sposób, aby każdy mógł liczyć na szacunek i pomoc;
· Dobra świadomość - każdy pracownik musi mieć równy dostęp do informacji publicznej związanych z działalnością firmy, planami pracy i obecnym etapem projektów;
· Dystrybucja zadań i stanowisk - pracownicy, którzy zajmują określone stanowiska i realizują uzgodnione zadania, nie muszą wchodzić w skład różnych działów i nie wykonywać zadań dla innych pracowników, tylko w razie konieczności pomocy;
· Równość ze wszystkimi - pracownicy powinni być oceniani na tym samym poziomie;
· Równość płci - ważnym elementem dobrej atmosfery pracy jest zatrudnienie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zmieszany zespół zmniejsza poziom konfliktu w pracy;
· Organizację nieformalnych spotkań integracyjnych, na które będą zapraszani wszyscy członkowie zespołu;
· Szybkie rozwiązywanie konfliktów.
Zasady budowania pozytywnych relacji w pracy, niczym nie różnią się od tych z życia codziennego: bądź życzliwy, przyjazny, otwarty do ludzi, w razie potrzeby przyjdź z pomocą, a w przyszłości z pewnością ktoś obdarzy cię tym samym. Pozytywne kontakty międzyludzkie nie lubią plotek, więc dobrze jest się jej wystrzegać i nie oceniać innych po pozorach.
Dobra atmosfera w pracy to dla niektórych priorytet. Nic w tym dziwnego. Tak wiele czasu spędzamy w tym miejscu, że odpowiednie podejście może polepszyć każde działanie. Zainspirowany pracownik to efektywniejszy pracownik, warto o tym pamiętać!