Skrócony do czterech dni tydzień pracy najprawdopodobniej rozwinie się i stanie się nową normą na rynku pracy w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Tak uważają światowi eksperci ds. rekrutacji po próbach z dobrymi wynikami, które – po pozostawieniu za sobą covidowych blokad – zostały przeprowadzone w miejscach pracy na całym świecie.
„Krótszy tydzień pracy oznacza dużo więcej czasu dla rodziny oraz na pielęgnację, poprawę i optymalizację zdrowia psychicznego i fizycznego” – zgadza się większość ekspertów.
„Dodatkowy dzień na„ życie ”oznacza, że masz większe szanse na odpoczynek, ćwiczenia, planowanie wizyt lekarskich, cieszenie się życiem na świeżym powietrzu, zakładanie rodziny, zabawę z dziećmi i opiekę nad osobami starszymi bez konieczności płacenia za to pensją lub karierą”.
W czerwcu 70 brytyjskich firm rozpoczęło półroczny projekt pilotażowy, w którym ponad 3300 pracowników pracuje według modelu 100:80:100: Pełne wynagrodzenie za 80% czasu pracy, ale zobowiązanie do 100% wydajności.
W połowie okresu próbnego 88% firm, które wzięły w nim udział, było bardzo zadowolonych z rozwoju i praktycznie wszystkie zadeklarowały zamiar kontynuowania tej samej ścieżki po zakończeniu prób.
Zdjęcia: iStock |
„Jak dotąd próbny czterodniowy tydzień pracy był dla nas niezwykle udany” – stwierdza angielska firma marketingowa będąca jednym z uczestników projektu pilotażowego.
„Nasza produktywność pozostaje na najwyższym poziomie, nasi pracownicy czują się coraz lepiej w codziennym życiu, a po stronie biznesowej osiągnęliśmy przynajmniej 44% wzrost wyników finansowych”.
W Belgii parlament we wrześniu położył kamień węgielny pod przyszłą ustawę o możliwości wykonywania czterodniowego tygodnia pracy w pełnym wymiarze godzin zamiast zwykłych pięciu bez utraty wynagrodzenia.
W Islandii seria eksperymentów ze skróconymi dniami pracy w latach 2015–2017 doprowadziła do tego, że prawie 90% pracujących obecnie pracuje w skróconych godzinach pracy lub korzysta z innych świadczeń.
Oprócz poprawy samopoczucia pracowników angielska firma marketingowa zdołała zwiększyć produktywność i poprawić finanse o 44% w okresie próbnym czterodniowego tygodnia pracy. |
Niemcy praktykują już jeden z najkrótszych tygodni pracy na europejskim rynku pracy, średnio 34,2 godziny, ale 71% wszystkich pracowników i wiele związków zawodowych wymaga obecnie ustawowej możliwości pracy tylko przez cztery dni w tygodniu.
W 2019 roku firma Microsoft w Japonii przetestowała czterodniowy tydzień pracy, w którym miesięczna produktywność wzrosła o 40%. Obecnie wiele firm przeprowadza podobne próby, aby spełnić rządowe żądania poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
W amerykańskiej ankiecie trzech na czterech pracowników (74%) stwierdziło, że byłoby w stanie wykonać taką samą ilość pracy w ciągu czterech dni, a jako oczywiste korzyści płynące z krótszego tygodnia pracy wymieniłoby poprawę zdrowia psychicznego i zwiększoną produktywność.
„Najbardziej konstruktywne i satysfakcjonujące dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia zapracowanych pracowników jest, jeśli mogą sobie pozwolić na dodatkowy dzień, aby zadbać o siebie i swoją prywatność” – mówi psychoterapeuta i ekspert ds. zdrowia korporacyjnego Daryl Appleton.
Zachęca poszczególnych pracowników lub grupy w miejscu pracy, aby przekonali pracodawcę lub kierownika do przetestowania czterodniowego tygodnia pracy w uzgodnionym okresie.
„Jest to najbardziej konstruktywne i satysfakcjonujące dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia zapracowanych pracowników, gdyby mogli sobie pozwolić na dodatkowy dzień, aby zadbać o siebie i swoją prywatność”twierdzi psychoterapeutka i ekspert ds. zdrowia korporacyjnego Daryl Appleton. |
„Ale zanim to nastąpi, musisz dobrze zapoznać się z tematem. Bądź przekonujący w swoich argumentach na temat tego, co taka próba oznacza dla ciebie i twoich kolegów. Przyjdź przygotowany, ponieważ może to być jedyna szansa, jaką kiedykolwiek dostaniesz” – podkreśla Daryl Appleton.
„Przede wszystkim musisz przekonać swojego szefa, jakie korzyści dla firmy przyniesie czterodniowy tydzień pracy. Porozmawiaj o dobrych wynikach innych firm podobnych do Twojej oraz o tym, jak Twoja propozycja zwiększy lub utrzyma zyski, obniży wydatki i zwiększy produktywność”. ●
Czytaj więcej:
Computerworld.com: The four-day workweek works
Euronews.com: Which countries have embraced it and how’s it going so far
Forbes.com: Could the four-day workweek become the new global standard
Cnet.com: Interested in a 4-Day work week? 4 compelling reasons to pitch to your boss